Skip to main content

Wybielanie metodą domową

Na czym polega wybielanie domowe (nakładkowe) Opalescence?

Wybielanie domowe, za pomocą nakładki wybielającej, jest metodą rozjaśniania uzębienia przeprowadzaną przez pacjenta w domu, ale kontrolowaną i nadzorowaną przez lekarza stomatologa. To co odróżnią tą metodę od innych dostępnych w sprzedaży zastawów do wybielania, jest indywidualnie wykonana i dokładnie dopasowana nakładka wybielająca, która chroni czynniki wybielające przed zbyt szybkim wypłukaniem i wydostawaniem się ich do jamy ustnej.

Podczas pierwszej wizyty lekarz pobiera wyciski, które przekazane zostają do laboratorium protetycznego w celu wykonania dwóch indywidualnych nakładek (na zęby górne i drugą na zęby dolne). Na następnej wizycie pacjent otrzymuje przygotowane nakładki, strzykawki z żelem wybielającym i dokładne instukcje o sposobie samodzielnego stosowania preparatu w domu.

Jak działa Opalescence?

Posiada unikalne właściwości takie jak powolne uwalnianie substancji czynnej z żelu oraz adhezyjność. Do aplikacji żelu na zęby stosuje się indywidualne nakładki przygotowane wcześniej przez lekarza. Użycie Opalescence jest mało inwazyjne, pozwala oszczędzać tkanki zęba, w porównaniu do tradycyjnego postępowania (licówki, korony).

Substancją czynną jest silnie utleniający nadtlenek karbamidu. Wybielanie następuje wskutek przenikania nadtlenku do szkliwa oraz zębiny i utleniania przebarwień.

Jakie przebarwienia mogą być usuwane za pomocą Opalescence?

Opalescence usuwa przebarwienia obecne na zębach od momentu wyrznięcia jak również tych pojawiających się z wiekiem. Wykazuje efektywność do przebarwień spowodowanych czynnikami wrodzonymi, układowymi, metabolicznymi, farmakologicznymi, urazami i jatrogennymi takimi jak fluoroza, leczenie antybiotykami z grupy tetracyklin i minocykliną, choroba hemolityczna noworodków, żółtaczka czy porfiria.

Opalescence może być jednocześnie stosowany do wybielania martwych zębów metodą wewnątrzkomorową.

Czy wszystkie przebarwienia wybielają się w takim samym stopniu?

Wysoce nieestetyczne przebarwienia spowodowane tetracyklinami, dotyczące głównie zębiny wymagają dłuższej kuracji - ponieważ szkliwo wybiela się wcześniej niż zębina.

Kolor zębów wzdłuż linii dziąseł (szyjki zębów) jest z reguły ciemniejszy. Obszary te mogą wymagać dłuższego czasu do uzyskania efektu rozjaśnienia niż pozostałe części zęba i zwykle pozostają lekko ciemniejsze.

Jak długo trwa zabieg?

W większości przypadków pierwsze efekty widać juz w ciągu kilku dni. W zależności od stężenia nadtlenku, oczekiwany rezultat osiąga się po upływie 10-30 dni. Efektywność wybielania zależy przede wszystkim od rodzaju przebarwień oraz budowy tkanek zęba.

Jak trwały jest efekt?

Rezultat wybielania widoczny jest przez okres od dwóch do kilku lat w zależności od ilości i rodzaju stosowanych przez pacjentów używek (tytoń), napojów (kawa, herbata) oraz pokarmów.

Czy wybielanie jest szkodliwe dla zdrowia i jakie są przeciwwskazania?

Czy wybielanie jest szkodliwe dla zdrowia i jakie są przeciwwskazania?

Wybielanie nie jest wskazane u kobiet ciężarnych i karmiących. Zabieg jest przeciwwskazany u osób uczulonych na jakikolwiek składnik preparatu do wybielania. Nałogowi palacze nie mogą palić papierosów w czasie wybielania zębów. Wybielanie nie jest wskazane również w przypadkach dużego uszkodzenia szkliwa oraz przy zapaleniu dziąseł i chorobach przyzębia.

Czy po wybielaniu może wystąpić nadwrażliwość zębów?

Tak, objawy nadwrażliwości są związane ze zjawiskiem odwodnienia. Glicerol zawarty w środku wybielającym pochłania pewną ilość wody znajdującej się w tkankach zęba. Dolegliwości mogą być zniesione lub złagodzone, poprzez zastosowanie związków fluoru. Całkowite ponowne uwodnienie tkanki zęba osiąga się po upływie dwóch tygodni od zakończenia wybielania.

Czy wypełnienia zębów i uzupełnienia protetyczne (korony) ulegają wybieleniu?

Nie, dlatego zaleca się wybielanie ciemnych zębów przed założeniem wypełnień lub uzupełnień protetycznych , co pozwala dostosować ich kolor do nowego, uzyskanego wybielaniem koloru zębów. Wykonanie wypełnień powinno odroczyć się o dwa tygodnie po zakończeniu wybielania. Dzięki wybielaniu możliwe jest założenie jaśniejszych wypełnień, odpowiadających nowemu bardziej naturalnemu kolorowi zębów, często nawet jaśniejszych niż kolor oczekiwany przez pacjenta.